I need a legal service in the area

news

Pozastavil Súdny dvor Európskej únie cestu za transparentnosťou?

PRÁVNE Luxemburský obchodný register v. Sovim SA   Ukázalo sa, že je ťažké nájsť rovnováhu medzi právom na súkromie a potrebou predchádzať trestnej činnosti vo forme prania špinavých peňazí a financovania terorizmu. Smernica Európskej únie (ďalej len „EÚ“) o boji proti praniu ...

Škubla & Partneri among The 10 Largest Law Firms in Slovakia

O NÁS Great to see Škubla & Partneri among The 10 Largest Slovak Law Firms again! Based on the results of the detailed analysis, the annual Investment Advisory Guide 2021/22 published by the English-language newspaper The Slovak Spectator has confirmed our strong position at the legal services market in Slovakia.

Slovenská otázka: je Slovensko ,,krajinou nepravidiel"?

PRÁVNE Slovensko je skôr „krajinou nepravidiel“ ako právnym štátom, približuje esej Martina Škublu. Text, ktorý vznikol v januári tohto roku, v  pamfletickom tóne mapuje slovenskú národnú povahu a aj s pomocou postrehov o nej sa snaží osvetliť, prečo ekosystém práva nie je svetom, v ktorom by sme sa „cítili ako doma“. O klanovej štruktúre slovenskej spoločnosti, či...

The Slovak Spectator The Slovak Spectator The legal 500 Emea IFLR1000

Škubla & partneri

LAW FIRM

The Law firm Škubla & Partneri is one of the largest law firms in Slovakia.

We consider close relations with our clients and detailed knowledge of their businesses as a crucial precondition for finding direct and practical solutions.

FIRST LAW INTERNATIONAL

We are a member of First Law International („FLI NET“), an elite global network associating more than  80 independent law firms, which, according to Chambers & Partners/Legal 500, provide a full scale of top quality legal services to their clients.

Škubla & Partneri s.r.o.

Digital Park II, Einsteinova 25
851 01 Bratislava


tel.: +421 (2) 577 88 800, 810
fax: +421 (2) 577 88 055
e-mail: